Zakonzervování lyží či snowboardu na léto

Když skončí zima, mnoho z nás lyže či snowboard jednoduše uklidí někam, kde moc nepřekáží, a více se o ně nestará. S příchodem prvního sněhu či první lyžovačky pak lyže vyndáme a pohĺed, který se nám naskytne, je obvykle následující: šedá skluznice, zejména podél hran pod botami, zrezivělé hrany. A to i přesto, že jste lyže či snowboard nechali  v průběhu předchozí zimy třeba i několikrát servisovat. Řešení je v zakonzervování lyží ve vosku, a to včetně hran.

Nelyžařské období roku je vždy poměrně dlouhé, zvláště v sezónách mírných zim, chudých na sníh, a tak skluznice během sedmi, osmi měsíců pochopitleně vychne, jakkoli jste ji nechávali promazat během zimy. Hrany vždy reznou, není-li lyže či snowboard po každém lyžování vhodně vysušena a hrany ošetřeny (přeleštěny), a to se vždy projeví po dlouhé „letní odstávce“. Z těchto důvodů je posezónní servis ještě důležitější než ten sezónní.

Lyže se oštří jako obvykle, na skluznici se vyspraví případné rýhy či se přestrukturuje, přebrousí se hrany a lyže či snowboard se pak navoskuje. Na rozdíl od běžného servisu se vosk tentokrát nestáhne ani ze skluznice, a dokonce ani z hran. Vosk půsbí jako konzervační prostředek, který zajistí, že lyže tentokrát nešedne, neoxiduje a hrany stoprocentně nereznou. Na začátku zimy, pak stačí vosk stáhnout a skluznici a hrany vyleštit, a i kdyby ne, vosk se během dvou jízd ze skluznice i z hran bezpečně sjede.

Posezónní servis navíc přináší jednu neoddiskutovatelnou výhodu: lyže či snowboard máte připraveny na první výlet v nadcházející zimě. Odpadne vám tak obvyklý stres se sháněním jakéhokoli dostupného servisu na poslední chvíli před odjezdem či později někde na kopci, kde to nebývá nejlevnější

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *